Zasada stabilności kontraktowej jest instytucją, która wprowadza dodatkowe bezpieczeństwo oraz pewność w relacjach umownych pomiędzy profesjonalnym zawodnikiem a klubem sportowym. W przypadku zawodowych piłkarzy została ona uregulowana w Uchwale nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej, wraz ze zmianami wprowadzonymi Uchwałą nr V/60 z dnia 25 czerwca 2020 roku Zarządu PZPN.
Zawarty w przywołanej wyżej Uchwale nr III/54 artykuł 8, zatytułowany „STABILNOŚĆ KONTRAKTOWA”, określa przypadki, w których dopuszczalne jest rozwiązania kontraktu zarówno przez klub, jak i samego zawodnika. Nierzadko na tle poruszanej problematyki może powstać pytanie, czy w wyniku spadku klubu do niższej klasy rozgrywkowej, bądź jego problemów z regularnymi płatnościami można rozwiązać kontrakt piłkarski. W udzieleniu odpowiedzi na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż kontrakt może być w każdej chwili rozwiązany na podstawie porozumienia stron. W tej sytuacji zgodne oświadczenia stron muszą zostać złożone na piśmie, pod rygorem nieważności. Ten tryb stanowi podstawowy sposób rozwiązania kontraktu.
Możliwość rozwiązywania kontraktu jednostronnie została natomiast istotnie ograniczona , co wynika z treści art. 8 ust. 2 Uchwały nr III/54. Stanowi on, że stronom kontraktu nie przysługuje prawo do wypowiedzenia lub jednostronnego rozwiązania kontraktu, z zastrzeżeniem przypadków przewidzianych w tejże Uchwale. Zatem zgodnie z tą regulacją można rozwiązać kontrakt, ale tylko w tych przypadkach, w których zostało to jednoznacznie określone.
Przechodząc do uprawnień zawodnika dotyczących omawianej problematyki wskazać należy, że w świetle art. 8 ust. 3 Uchwały nr III/54 przysługuje mu prawo do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu poprzez oświadczenie złożone klubowi. Uprawnienie to jednakże ograniczone jest do konkretnie wskazanych przypadków. Zawodnik może bowiem z niego skorzystać, gdy:
Należy podkreślić, iż wymienione wyżej okoliczności tworzą katalog zamknięty. Oznacza to, że zawodnik co do zasady nie może skorzystać ze swojego uprawnienia w innych sytuacjach. Dodatkowo dla skuteczności złożonego oświadczenia przez zawodnika Uchwała nr III/54 zastrzega, by było ono złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności i w terminie miesiąca od wystąpienia konkretnego zdarzenia. Zatem oświadczenia ustne składane przez zawodnika właściwym organom klubu, czy jego wiadomości internetowe (np. e-maile) bez dołączonych do nich wymaganych załączników są bezskuteczne. Co więcej zawodnik zobowiązany jest do przedłożenia swojego oświadczenia także organowi prowadzącemu dane rozgrywki.
Z perspektywy zawodnika należy przybliżyć także jego uprawnienie do rozwiązania kontraktu, które przewidziane zostało w art. 8 ust. 10 Uchwały nr III/54. W myśl tego przepisu zawodnikowi przysługuje prawo skierowania pozwu do Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN o rozwiązanie kontraktu z winy klubu lub z przyczyn niezawinionych przez Strony, w innych przypadkach niż wskazane w art. 8 ust. 3. Taki pozew może być złożony w szczególności przez zawodnika, którego klub:
Regulacja ta stanowi zatem wyjątek od przedstawionego zamkniętego katalogu okoliczności, w których zawodnik może skorzystać ze swojego uprawnienia. Rozwiązanie kontraktu w takim przypadku następuje z dniem prawomocnego rozstrzygnięcia Piłkarskiego Sądu Polubownego.
Omawiając poruszaną problematykę należy podkreślić ponadto, iż przepisy Uchwały nr III/54 mają zastosowanie także do kontraktów zawartych przed jej wejściem w życie. Niniejsza regulacja zatem stabilizuje relację pomiędzy zawodnikiem a klubem. Zapewnienie stabilności kontraktowej jednak nie ma charakteru definitywnego, ponieważ w pewnych sytuacjach zawodnikowi przysługuje uprawnienie do złożenia jednostronnego oświadczenia o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu.
Autorzy:
Michał Kaleta- asystent adwokata
Rafał Machecki- adwokat