Zgodnie z ustawą karnoprocesową Policja może dokonać zatrzymania osoby podejrzanej, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła przestępstwo, a ponadto zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.
Jak wynika to z praktyki, środek przymusu w postaci zatrzymania stosowany jest dość często. Czasami jednak okazuje się, że jego zastosowanie było bezzasadne lub odbyło się z naruszeniem przepisów prawa. Warto zatem znać uprawnienia osoby zatrzymanej, by móc z nich skorzystać w trakcie lub zaraz po zatrzymaniu.
W pierwszej kolejności ważną informacją dla osoby zatrzymanej jest znajomość momentu, w którym musi być ona zwolniona przez organy ścigania. Wskazać bowiem należy, że Policja ma obowiązek zwolnić zatrzymanego, gdy: ustanie przyczyna zatrzymania, na polecenie sądu lub prokuratora oraz w sytuacji, gdy upłyną terminy zatrzymania. Odnosząc się do terminów zatrzymania należy zapamiętać, że zatrzymany powinien być w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania przez Policję przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jeśli Policja zaniecha przeprowadzenia tych czynności, zatrzymany powinien być niezwłocznie zwolniony. Osobę zatrzymaną należy także zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania jej do dyspozycji sądu nie doręczono jej postanowienia o zastosowaniu wobec niej tymczasowego aresztowania. Oznacza to, że maksymalny czas zatrzymania w Polsce wynosi 72 godziny.
Przechodząc dalej w omawianiu sytuacji osoby zatrzymanej należy przybliżyć jej podstawowe uprawnienia. Zaliczyć do nich w szczególności można:
Podsumowując należy zauważyć, że znajomość przez osobę zatrzymaną powyżej opisanych uprawnień może wpłynąć na jej ewentualne wcześniejsze zwolnienie oraz polepszyć sytuację procesową na etapie dalszego postępowania w sprawie.
Niewątpliwie prawo do kontaktu z adwokatem umożliwi od samego początku fachową pomoc prawną oraz podjęcie skutecznej obrony. Będzie on mógł bowiem ustalić podstawy zatrzymania, dowiedzieć się o dalszych planowanych czynnościach w sprawie oraz być obecny w trakcie przesłuchania zatrzymanego.
Autorzy: Michał Kaleta - asystent adwokata,
Rafał Machecki - adwokat