Aktualności

Z niedawno opublikowanego wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że po raz kolejny rozpoczęło się procedowanie nad nowelizacją Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Przewidywane zmiany dotyczą m.in. umowy o dożywocie, w ramach której seniorzy niejednokrotnie decydowali się na uzyskanie dożywotniej renty w zamian za przekazanie prawa własności nieruchomości. Proponowane przez rząd poprawki mają ograniczyć krąg osób, które będą mogły stać się stroną przedmiotowej umowy.

Bardzo często wypadek komunikacyjny wiąże się dla poszkodowanego nie tylko z materialnymi konsekwencjami zaistniałego zdarzenia, ale też z cierpieniem psychicznym i fizycznym. W takiej sytuacji osobie pokrzywdzonej przysługuje stosowna rekompensata w postaci zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Problem może jednak się pojawić przy obliczaniu kwoty należnego zadośćuczynienia. Przepisy Kodeksu cywilnego bowiem nie zawierają wskazówek, jakimi należy się kierować przy ustalaniu jego wysokości.

W dniu 13 października 2022 roku weszła w życie jedna z największych dotychczas nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (zwanego dalej KSH). Wprowadzone zmiany objęły swoim zakresem w szczególności obszar prawa grup spółek (prawo holdingowe). Nowelizacja KSH wprowadziła także nowe regulacje dotyczące działania zarządów i rad nadzorczych w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkach akcyjnych, nakładając na te organy nowe obowiązki. Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia dotyczące zmian w funkcjonowaniu zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po wejściu w życie nowych przepisów.

W związku z planowaną nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przewiduje się wprowadzenie dwuinstancyjnego pozasądowego systemu rekompensat szkód z tytułu zdarzeń medycznych. Ma on być obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta, w miejsce obecnych Wojewódzkich Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Na łamach portalu medycznego cowzdrowiu.pl adwokat Rafał Machecki odniósł się się do zakładanych zmian w prawie oraz wskazał, jak zaproponowane przez MZ stawki rekompensat mają się do kwot zasądzanych przez sądy powszechne.

W dniu 18 lipca 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała Rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Celem wydanych Rekomendacji jest zapewnienie zgodności działalności zakładów ubezpieczeń z przepisami prawa, zapobieżenie naruszaniu interesów ubezpieczających, ubezpieczonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia oraz ograniczenie ryzyka występującego w działalności zakładów ubezpieczeń.

Wakacje to czas podróży, relaksu i odpoczynku. To właśnie w tym okresie najczęściej decydujemy się zarówno na wypady w najpiękniejsze miejsca Polski, jak również egzotyczne podróże w najdalsze zakątki świata. Jak wynika ze statystyk, średnio ponad jedna czwarta podróży zorganizowana jest za pośrednictwem biur podróży. Kolorowe foldery reklamowe i zapierające dech w piersiach zdjęcia nie zawsze jednak odzwierciedlają rzeczywistość z jaką przyjdzie się nam mierzyć po wylądowaniu w danym kraju i udaniu się do miejsca zakwaterowania. Warto zatem pamiętać, iż w takich sytuacjach klienci biur mogą domagać się odszkodowania oraz zadośćuczynienia od biura podróży, z którym zawarli umowę.