Aktualności

Bankowość internetowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Tendencja wzrostowa była szczególnie zauważalna w trakcie pandemii COVID-19. Właśnie w tym czasie odnotowano znaczącą aktywność klientów banków, którzy zaczęli korzystać z bankowości mobilnej oraz segmentu płatności natychmiastowych. Jednakże wraz ze wzrostem bankowości internetowej i mobilnej, coraz częściej dochodzi do oszustw w cyberprzestrzeni.

Zbliżają się letnie wakacje, na które część z nas pewnie uda się samolotem. Podróżowanie drogą lotniczą z oczywistych względów cieszy się dużą popularnością. Jednakże wzrost natężenia ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej może powodować wiele nieprzewidzianych sytuacji takich jak opóźnienie, odmowę wpuszczenia na pokład lub odwołanie lotu. Pasażerowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że w przypadku zaistnienia powyższych zdarzeń, po spełnieniu pewnych warunków, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie. W związku z tym warto zapoznać się z podstawowymi prawami pasażerów linii lotniczych.

Odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności może domagać się skazany, wobec którego została orzeczona kara pozbawienia wolności, w tym zastępcza kara pozbawienia wolności lub gdy zarządzono wobec niego wykonanie uprzednio warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności.

Należy mieć na uwadze, iż wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności może złożyć skazany jedynie w sytuacji, gdy wykonywanie przedmiotowej kary nie zostało przez niego rozpoczęte.

System dozoru elektronicznego (dalej: SDE) funkcjonuje w Polsce już od ponad 10 lat i cieszy się z każdym kolejnym rokiem coraz większą popularnością. Skąd się bierze ta niesłabnąca tendencja? Na czym polega SDE i kto może z niego skorzystać? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje związane z działaniem systemu dozoru elektronicznego, który pozwala na wykonywanie kary pozbawienia wolności w miejscu stałego pobytu skazanego.

Czym jest system dozoru elektronicznego i w jaki sposób wygląda odbywanie kary w tym systemie?

Zgodnie z przyjętą w polskim prawie zasadą swobody testowania, spadkodawca jest uprawniony do dysponowania całym swoim majątkiem na wypadek śmierci. Swoje prawo może zrealizować w szczególności w ten sposób, że powoła do dziedziczenia całości lub części spadku dowolną osobę zarówno z kręgu krewnych, powinowatych, jak i osobę obcą. Spadkodawca oprócz powołania spadkobiercy może dokonać innych rozrządzeń testamentowych. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje instytucja zapisu windykacyjnego...

W dniu 18 października 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa (ustawa o tzw. sygnalistach). Projekt ten jest aktualnie na etapie konsultacji oraz opiniowania. Oznacza to, że może on ulec pewnym zmianom. Jako prawdopodobny termin uchwalenia nowych przepisów wskazuje się, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, pierwszy kwartał 2022 r. Przedsiębiorcy oraz podmioty publiczne będą zatem miały mało czasu, aby przygotować w swoich strukturach wdrożenie nowych przepisów.